גיר רובוטי

מתכננים לקנות רכב חדש? מחפשים רכב להשכרה לחופשה בחו"ל ומתלבטים בין גיר רובוטי לגיר ידני? הרשו לנו לעזור לכם לעשות קצת סדר בדברים. הבחירה בין סוגי הגיר יכולה להיות מכרעת ומשמעותית  מכל בחינה בין אם אתם קונים רכב חדש או יד שנייה, ובין אם אתם משכירים את הרכב לתקופה של כמה ימים או שבועות בחו"ל.

איך עובדת תיבת הילוכים אוטומטית

תיבת הילוכים אוטומטית מאפשר לרכב עצמו להחליף הילוכים ללא פעולה כלשהי מצד הנהג. מרכיבי הגיר הם שמן הילוכים, מערכת המורכבת מגלגלי שיניים ומצמד. ההילוכים מתחלפים בהתאם לרמת הלחץ של הנהג על דוושת הגז, או במילים אחרות –  בהתאם למאמץ המופעל על המנוע. ככל שמהירות הרכב עולה, כל ההילוך יהיה גבוה יותר, עד למקסימלי. בתיבות הילוכים אוטומטיות ישנם גם הילוכים המיועדים להפעלה ידנית שנועדו לשימוש בעליות או ירידות על מנת למנוע שחיקת בלמים.

יתרונות גיר רובוטי

  • אינו דורש מאמץ מצד הנהג – כאמור, גיר לרכב מסוג זה מאפשר נהיגה פשוטה וקלה. כל מה שצריך לעשות הוא ללחוץ על הגז והברקס לפי הצורך. אנשים המתקשים בשיעורי נהיגה – תמיד יעדיפו בסופו של דבר לרכוש רכב עם תיבת הילוכים אוטומטית.
  • נהיגה קלה בפקקים – אין ספק שגיר ידני הופך את הנהיגה לסבל כאשר מדובר בנסיעה תוך כדי פקק משום  שכל כמה שניות צריך להחליף הילוכים ולהשתמש במצמד. כך הנהיגה הופכת למעייפת ומעצבנת.

חסרונות

  • מחיר – מכיוון שמדובר במערכת מורכבת יותר, רכבים המבוססים על גיר רובוטי הנם יקרים יותר באלפי שקלים מאשר רכבים המבוססים על גיר ידני. ההבדל במחיר תקף גם לגבי  השכרת רכב.
  • עלות תיקון – עוד גורם הנובע ממורכבות המערכת היא שעלות תיקון תיבת הילוכים אוטומטית הנה יקרה יותר מאשר עלות תיקון תיבת הילוכים רגילה. כמו כן התיבה האוטומטית נוטה להתקלקל יותר.
  • תאוצה איטית יותר – רכבים המבוססים על מערכת אוטומטית מאיצים הרבה יותר לאט מאשר רכבים המבוססים על תיבת הילוכים ידנית. לכן נוח יותר לצאת לעקיפה עם רכב הפועל על תיבת הילוכים ידנית.
  • דלק – רכבים בהם מותקנת תיבת הילוכים אוטומטית, צורכים יותר דלק מאשר רכבים עם תיבת הילוכים ידנית.

ישנם עוד כלים לרכב שתוכלו לרכוש כמו מחשב גיר איכותי, גיר רציף ועוד.

מומלצים: http://www.ekdesign.co.il/article.asp?ArticleID=21